3 priekšnosacījumi veiksmīgai cīņai ar Covid-19

Jau pavisam drīz mēs pieredzēsim pasaulē lielāko globālo PR kampaņu. Vismaz tā tam vajadzētu būt. Runa ir par vakcīnu. Pirmā fāze “lai cīnītos ar pandēmiju, mums ir vajadzīga vakcīna” drīz būs beigusies. Tagad sāksies vakcīnas stāsts, kura veiksmīgumam ir trīs priekšnosacījumi:

Image for post

Pierādījumi par vakcīnas efektivitāti, atbilstību, nekaitīgumu — vistālāk tikusi ir Pfizer-BioNTech vakcīna, kas ir apstiprināta lietošanai Kanādā un ārkārtas gadījumos lietošanai arī ASV. Pētījumi pierāda vakcīnas efektivitāti vairāk kā 90% gadījumu. Salīdzinājumam tiek uzskatīts ka gripas vakcīna ir efektīva 40–60% gadījumu. Kopumā pasaulē šobrīd izstrādes stadijā ir fiksētas 58 vakcīnas pret Covid-19;

Image for post

Loģistika – Pfizer-BioNTech ir jauna tipa vakcīna, kurā ir izmantota ģenētiskā molekula, ko sauc par ziņnesi (messenger) RNA jeb mRNA. Vakcīnā ir ietverta ģenētiska instrukcija koronavīrusa proteīna veidošanai. Kad vakcīna nonāk šūnās, tā uzdod šūnām veidot koronavīrusa proteīnu. Tā tas izplatās ķermenī un izsauc organisma imūnsistēmas reakciju. Šī vakcīna ir jāglabā -70 grādu temperatūrā, ko var nodrošināt tikai atsevišķas specifiskas medicīnas iestādes. Pfizer-BioNTech alternatīva Moderna varētu būt pirmā Eiropā izmantotā, un to tad ir iespējams glabāt -20 grādu temperatūrā. Moderna vakcīna darbojas pēc līdzīga principa kā Pfizer-BioNTech.

Image for post

Komunikācija – šis būs ārkārtīgi sarežģīts uzdevums. Jau tagad sabiedrības viedoklis par nepieciešamību vakcinēties dalās, taču no vakcīnas izgudrošanas jēga būs tikai tad, ja to arī izmantos. Ir pilnīgi skaidrs, ka gan farmācijas uzņēmumiem, gan valstu valdībām ir ļoti liela uzmanība jāpievērš komunikācijas kvalitātei. Sabiedrība to vēros skrupulozi un jebkura neizdošanās var izvērsties par izgāšanos. Krīzes komunikācijai ir jābūt augstākajā līmenī! Un es ļoti ceru, ka tam ar pilnu sparu gatavojas arī Latvijas atbildīgās institūcijas. Manuprāt, ir uzdevums nepieļaut, ka cilvēki kļūst par vakcīnu pretiniekiem. Jo svārstīgos vēl var pārliecināt, bet tos, kuri ir pret, būs ļoti grūti pārliecināt par pievienošanos pretējai pusei.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *